**Q.1 If the amount invested by 1st son at the starting of 2nd quarter is equal to amount invested by the 3rd son at the starting of 4rd quarter then find total investment invested by all the sons at the starting of 4th quarter.**

A. 32700

B. 25850

C. 26460

D. 28900

E. 27150

C. 26460

D. 28900

E. 27150

**Q.2 Find the amount that is donated at the end of 1st quarter.**A. 7740

B. 7150

C. 6950

D. 7490

E. 7580

D. 7490

E. 7580

**Q.3 If the sum of the total amount invested by 1st and 2nd son at the starting of 4th quarter is 19500 and the sum of the total amount invested by 2nd and 3rd son at the starting of 3rd quarter is 24000. Find the total amount invested by 2nd son in all quarter.**A. 198560

B. 183640

C. 156240

D. 178960

E. 188960

C. 156240

D. 178960

E. 188960

**Q.4 What is the ratio of the amount invested by all sons at the end of 2nd quarter?**A. 33:34:38

B. 33:35:38

C. 36:37:35

D. 32:35:33

E. 36:38:33

C. 36:37:35

D. 32:35:33

E. 36:38:33

## Answers With Solution:

#### 1. Ans. C.

__Solution:__144000:152000:132000 = 36:38:33

Donated amount = 37450×20% = 7490

Amount invested by sons at the starting of 2nd quarter is 37450-7490=29960

Amount invested by 1st son at the starting of 2nd quarter = 29960/107×36

= 10080 Rs.

So amount invested by the 3rd son at the starting of 4rd quarter = 10080 Rs.

Total investment invested by all the sons at the starting of 4th quarter = 10080/8×21

=26460 Rs.

Amount invested by sons at the starting of 2nd quarter is 37450-7490=29960

Amount invested by 1st son at the starting of 2nd quarter = 29960/107×36

= 10080 Rs.

So amount invested by the 3rd son at the starting of 4rd quarter = 10080 Rs.

Total investment invested by all the sons at the starting of 4th quarter = 10080/8×21

=26460 Rs.

#### 2. Ans. D.

__Solution:__=37450×20%

=7490

The sum of the total amount invested by 1st and 2nd son at the starting of 4th quarter is 19500

The sum of the total amount invested by 2nd son at the starting of 4th quarter = 19500/13×6 = 9000 Rs.

The sum of the total amount invested by 2nd son at the starting of 2nd quarter =

37450×80%×38/107 = 10640 Rs.

The sum of the total amount invested by 2nd and 3rd son at the starting of 3rd quarter is 24000 so the sum of the total amount invested by 2nd son at the starting of 3rd quarter = 12000 because at the starting of the 3rd quarter they invested equally amount.

The total amount invested by 2nd son in all quarter = 9000+152000+10640+12000 = 183640 Rs.

144000:152000:132000

36:38:33

#### 3. Ans. B.

__Solution:__The sum of the total amount invested by 1st and 2nd son at the starting of 4th quarter is 19500

The sum of the total amount invested by 2nd son at the starting of 4th quarter = 19500/13×6 = 9000 Rs.

The sum of the total amount invested by 2nd son at the starting of 2nd quarter =

37450×80%×38/107 = 10640 Rs.

The sum of the total amount invested by 2nd and 3rd son at the starting of 3rd quarter is 24000 so the sum of the total amount invested by 2nd son at the starting of 3rd quarter = 12000 because at the starting of the 3rd quarter they invested equally amount.

The total amount invested by 2nd son in all quarter = 9000+152000+10640+12000 = 183640 Rs.

#### 4. Ans. E.

__Solution:__144000:152000:132000

36:38:33

## 0 Comments